przejdź do treści
UE

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA NA TERENIE
POWIATU GRYFICKIEGO

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub 2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub 3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub 4) nieodpłatną mediację, lub 5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.

Nieodpłatna mediacja:

1. Nieodpłatna mediacja obejmuje: 1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających; 2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji; 3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej; 4) przeprowadzenie mediacji; 5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

2. Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których: 1) sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego; 2) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc. 3. W sprawach nieuregulowanych ustawą o npp do nieodpłatnej mediacji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11) o mediacji. 4. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona.

REJESTRACJA

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.

Zgłoszeń dokonuje się:

1)     telefonicznie pod numerem telefonu: 91 384 30 48 w dniach od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 7.30 do 15.30,

2)     na adres email npp@gryfice.pl,

3)     przez stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/

Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824) udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. w miejscu zamieszkania, przez telefon, przy użyciu wideokonferencji, z udziałem tłumacza języka migowego. Przed umówieniem terminu wizyty należy wskazać preferowany sposób udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz okoliczności to uzasadniające przekazując je do Starostwa Powiatowego w Gryficach waz z oświadczeniem, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej na email: npp@gryfice.pl lub adres: Starostwo Powiatowe; Plac Zwycięstwa 37; 72-300 Gryfice.

UPRAWNIENI

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana osobom fizycznym – prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej jest pomocą de minimis. Podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (beneficjent) jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:

1. wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis i zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu trzech poprzedzających go lat podatkowych, albo: - oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, - oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2. informacji niezbędnych do udzielenia pomocy, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (tj. Dz. U. 2024, poz. 40) dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis;

3. Jeżeli podmiot ubiegający się o pomoc dokonuje zapisu przez system teleinformatyczny nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, przed uzyskaniem pomocy składa zaświadczenia, oświadczenia i informacje za pomocą systemu.

DO POBRANIA:
- Oświadczenie o braku środków na odpłatną pomoc prawną
- Wniosek o poradę na odległość
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
- Lista jednosek poradnictwa

 

LOKALIZACJA PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
W POWIECIE GRYFICKIM

PUNKT NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ ORAZ NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO – PUNKT NR 1

PROWADZONY PRZEZ ZABORSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE Z SIEDZIBĄ

UL. DWORCOWA 18 89-632 BRUSY

MIEJSCOWOŚĆ

DZIEŃ TYGODNIA/GODZINA

ZAKRES NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA

Urząd Miejski

Plac Konstytucji 3 Maja 1

72-320 Płoty

poniedziałek

w godz.

od 8.00 do 12.00

NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE

specjalizacja: prawo spadkowe

Centrum Usług Publicznych ul. Koszarowa 6

72-300 Gryfice

wtorek

w godz.

od 8.00 do 12.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA/MEDIACJA

specjalizacja: prawo spadkowe

czwartek

w godz.

od. 8.00 do 12.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

prawo spadkowe

Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Daszyńskiego 26

 72-320 Trzebiatów

środa

w godz.

od 8.00 do 12.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

prawo cywilne, prawo administracyjne,

prawo karne, prawo konstytucyjne,

prawo pracy, prawo rodzinne

Urząd Gminy ul. Długa 48

72-304 Brojce

piątek

w godz.

od 7.30 do 11.30

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

specjalizacja: prawo spadkowe

 

PUNKT NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ – PUNKT NR 2

PROWADZONY PRZEZ SAMORZĄDY PRAWNICZE: OKRĘGOWĄ RADĘ ADWOKACKĄ ORAZ OKRĘGOWĄ IZBĘ RADCÓW PRAWNYCH

MIEJSCOWOŚĆ

DZIEŃ TYGODNIA/GODZINA

ZAKRES NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA

Urząd Miejski

Plac Konstytucji 3 Maja 1

72-320 Płoty

poniedziałek

w godz.

od 12.00 do 16.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA/MEDIACJA

 

Centrum Usług Publicznych ul. Koszarowa 6

72-300 Gryfice

wtorek

w godz.od 12.00 do 16.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

czwartek

w godz. od. 12.00 do 16.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Daszyńskiego 26

 72-320 Trzebiatów

środa

w godz.

od 12.00 do 16.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

Gminny Klub Kultury

ul. Osiedlowa 18

72-343 Karnice

piątek

w godz.

od 12.00 do 16.00

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

 

 

 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA