Dnia 16 września 2022 roku w ramach obchodów Dnia Sybiraka przy Dworcu Kolei Wąskotorowej w Gryficach odbyło się widowisko rekonstrukcyjne „Zesłania na Sybir 1772-2022". Obchody zostały zainicjowane przez Zarząd Koła Związku Sybiraków w Gryficach pod przewodnictwem Pani Prezes Jadwigi Milczarczyk.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski, Ryszard Chmielowicz - Starosta Gryficki, Wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak, Przewodnicząca Rady Powiatu Gryfickiego Agnieszka Mackojć, Dyrektor Dom Pomocy Społecznej w Gryficach Marzena Pelc, radni powiatu gryfickiego przedstawiciele służb mundurowych, a także dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat gryficki wraz z uczniami.
Rekonstrukcja odegrana przez GRH Nałęcz z Trzebiatowa była doskonałą lekcją patriotyzmu i historii podtrzymującą pamięć o tragicznych losach Polaków zesłanych na Sybir. Mimo że uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Gryficach związane z obchodami Dnia Sybiraka zaplanowane są na niedzielę, po rekonstrukcji Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wraz ze Starostą Powiatu Gryfickiego Ryszardem Chmielowiczem oraz Prezes Związku Sybiraków Koło Gryfice Jadwigą Milczarczyk złożyli wiązanki pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru.
Pierwsza masowa i systemowa deportacja Polaków na Sybir miała miejsce po upadku Konfederacji Barskiej w 1772 r, po której zesłano na nieludzką ziemię 14 tysięcy konfederatów. Kolejne masowe zesłania obejmowały Polaków walczących w powstaniach narodowych. Deportacje ludności trwały na przestrzeni XIX i XX wieku. Związek Sybiraków przyjmuje, że po II wojnie światowej wraz z deportacjami w latach 1944-1956 na Syberię wywieziono w sumie 1 350 000 osób. Często miejscem osiedlania był zaśnieżony step lub tajga. Wysoką śmiertelność powodowały nie tylko panujące warunki, ale także mordercza praca przy wyrębie lasów i w kopalniach złota, niklu, węgla czy uranu.