przejdź do treści
UE
dnia 29.06.2023 roku

Święto morza w Niechorzu

Dzisiaj w Niechorzu miały miejsce uroczyste obchody Święta Morza w Gminie Rewal, na pirsie rybackim przy ul. Pomorskiej. Po zakończeniu części oficjalnej, w tym morskiej parady rybackiej, w parku w Niechorzu odbył się piknik morski z udziałem partnerów biorących udział w wydarzeniu. Święto Morza jest zapowiedzią i imprezą towarzyszącą dla Święta Śledzia, które odbędzie się 1 lipca 2023 r. przy latarni morskiej w Niechorzu.
 
W nawiązaniu do polskich tradycji morskich oraz z myślą o zaakcentowaniu kultury morskiej i etosu rybackiego, głównym akcentem było poświęcenie łodzi i kutrów rybackich oraz parada morska ze złożeniem w toni morskiej wieńca, ku pamięci Tych którzy nie powrócili z morza.
 
Po poświęceniu łodzi odbyła się widowiskowa parada morska złożona z jednostek pływających, łodzi i kutrów rybackich z Gminy Rewal oraz zaproszonych gości. W asyście na morzu pojawiły się okręty Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, okręt patrolowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, łodzie ratownicze i specjalne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie i Niechorzu oraz inne zaproszone jednostki pływające.
 
Na scenie plenerowej w niechorskim parku wystąpiła młodzieżowa orkiestra dęta z Gryfic Red Swing Low, rewalski chór Amber Singers oraz zespół szantowy IGA'cki Band. W trakcie imprezy odbył się m.in. symboliczny chrzest morski z udziałem młodzieży wypoczywającej na wakacjach w Niechorzu, a który był celebrowany przez kołobrzeską załogę piracką. Podczas pikniku morskiego było można spróbować potraw regionalnych,
zaprezentowali się lokalni wytwórcy i wystawcy.
 
W trakcie Święta Morza w Niechorzu swoje stoiska promocyjno- edukacyjne udostępniły dla publiczności m.in. : 8. Flotylla Obrony Wybrzeża i Wojskowe Centrum Rekrutacji ze Świnoujścia, 36. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 142. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa, Straż Graniczna oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rega, Nałęcz. Nie zabrakło pokazów sprzętu wojskowego i pokazów umiejętności wystawianych formacji.
Celem organizatorów Święta Morza w Gminie Rewal było nawiązanie do bogatej tradycji obchodów Święta Morza w II Rzeczpospolitej. To także powrót do obchodów Święta Morza w Niechorzu, jakie miały tu miejsce od lat 50 – tych XX wieku. Pragniemy zwrócić uwagę na wartości jakimi są morze i etos rybacki. Społeczność rybacka z Rewala i Niechorza to oczywisty adresat i partner organizowanego wydarzenia.
 
Święto Morza zainicjowane zostało przez dr Andrzeja Wachowiaka członka gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej na początku lat 30-tych XX wieku. Zaproponował On, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa ta przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Działo się to na fali wielkiego wzmożenia patriotycznego po odzyskaniu Pomorza przez Polskę 10 lutego 1920 r. i Zaślubinach z morzem w Pucku z udziałem gen. Józefa Hallera.
 
Pierwsze Święto Morza odbyło się w niepodległej Polsce 31 lipca 1932 r. w Gdyni i przybyło na nie blisko 100 tysięcy osób! Była to wielka impreza masowa II. Rzeczypospolitej. Obchody Święta Morza okazały się ogromnym sukcesem i weszły do kanonu polskich świąt. Odbywały się co roku 29 czerwca, w nawiązaniu do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (patronów rybaków i marynarzy) - aż do wybuchu II wojny światowej. To
pierwsze edycja Święta Morza w Gminie Rewal, które ma szansę na stałe wpisać się do kalendarza letnich imprez na wybrzeżu.
 







powrót
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
ZGODA